باتری قلمی

تاریخچه باتری

باتری در ایران در فاصله سالی ۲۵۰ قبل از میلاد تا ۲۲۴ پس از میلاد در تیسفون ساخته شده است.
این باتری به باتری های بغداد مشهور شده است.
شرکت جنرال الکتریک این باتری ها را با روش تاریخ گذاری رادیو کربن شبیه سازی کرده.
قدمت این پیل ها به ۲۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.
این پیل ها دارای بدنه ای بیرونی و شامل میله آهنی می باشد و به وسیله بخشی از مس ایزوله شده است زمانی که درون محفظه با محلولی از الکترولیت پر بشود جریان الکتریکی خفیفی تولید می کند.

چگونگی پیدا شدن پیل در ایران

در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی مصادف با ۱۹۳۸ میلادی در دوران اشکانیان، کونیک باستان شناس آلمانی و همکاران او در نزدیکی تیسفون که در آن زمان پایتخت ایران بود ابزارهایی را پیدا کردند بعد از بررسی های انجام شده مشخص شد که این ابزارها پیل های الکتریکی هستند او نام پیلهایی را که یافته بود باتری پارتی گذاشت.
که امروزه به پیل اشکانی هم معروف است او در مقاله ای این باتری را باتری باستانی نامید که برای آبکاری الکتریکی طلا یا نقره به کار برده می شد این کشف در زمان اشکانیان عجیب بود که برخی از دانشمندان این باتری را به موجودات فضایی نسبت دادند این اتفاق بعدها توسط دانشمندان دیگری آزمایش شد.
گری مهندس برق شرکت جنرال الکتریک پس از مطالعه دقیق درباره آن تصمیم گرفت باتری را بازسازی کند او درون یک کوزه که جنس سفالی داشت را با سرکه پر کرد و موفق به تولید ولتاژ 1.5 تا 2 ولت شد.
بعدها دکتر اگبرشت نمونه ای از باتری ها را بازسازی کرد و توانست ولتاژ 0.87 را تولید کند بعدها با استفاده از این عمل دانشمندان ولتاژ 1.1 ولت تولید کردند.
که علاوه بر استفاده از این باتری ها برای آبکاری الکتریکی فلزات برای استفاده های پزشکی و غیره به کار برده می شد.

انواع باتری

امروزه باتری ها در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند.

  • باتری قلمی
  • باتری نیم قلمی
  • باتری کتابی
  • باتری بزرگ
  • باتری متوسط
  • باتری سکه ای
  • باتری شارژی و نمونه های دیگر باتری.

در حال حاضر می توان گفت که باتری ها دنیای ما را در دست گرفته اند تقریباً در تمامی وسایلی که روزانه استفاده می کنیم باتری وجود دارد از تلفن همراه که همیشه در کنار ماست تا ریموت کنترل و حتی برخی وسایل نقلیه که برای رفت و آمد استفاده می کنیم.
البته امروزه تکنولوژی باتری ها کمی فراتر رفته و باتری های نسل جدید با قابلیت های فراوان و کاربردهای گوناگون کم کم وارد بازار می شود که دنیای ما را دگرگون می کند.
در مقاله ای درباره باتری های نسل جدید توضیحاتی داده شده است.
پیشنهاد می کنم که اگر علاقه به تکنولوژی های به کار رفته در باتری های جدید دارید حتماً مقاله باتری های نسل جدید را مطالعه کنید.

هر کدام از باتری های نام برده در بالا برای کارهای مشخصی استفاده می شوند.
مثلاً باتری قلم و نیم قلم برای انواع اسباب بازی، ساعت، ماوس و کیبورد، ریموت لوازم صوتی، ریموت تلویزیون و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
می توان گفت باتری قلم و نیم قلم جزو پرکاربردترین انواع باتری می باشد.
باتری قلم و نیم قلم نمونه های شارژی هم دارند یعنی بعد از این که شارژ باتری تمام می شود آن را در شارژر مناسب خود باتری قرار می دهیم و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.
باتری سایز متوسط و بزرگ تقریباً باتری های قدیمی تری هستند و معمولاً در برخی ساعت های قدیمی همچنان کاربرد دارند یا در برخی خشبوکننده ها.
باتری های سکه ای برای محفظه های کوچکتر مانند ریموت، ساعت، چراغ قوه، لیزر و غیره طراحی شده است.
باتری کتابی که به باتری 9 ولت معروف است کاربردهای مختص به خودش را دارد و برخی از انواع باتری های کتابی نیز وجود دارند که قابل شارژ کردن هستند.
تمامی باتری های نام برده نمونه آلکالاین و معمولی دارد.
تفاوت باتری آلکالاین با باتری معمولی مدت زمان استفاده بیشتر آن است.

فروشگاه اینترنتی لوازم التحریر برایتو عرضه کننده انواع باتری آلکالاین، باتری شارژی، شارژر باتری و غیره می باشد.