در طول زندگی و برای یادداشت مطالب روزمره همه ما به سراغ خرید دفتر می رویم.
حتی اگر نخواهیم باید قبول کنیم که انواع دفتر جزیی جدا نشدنی از زندگی بشر می باشند.
اما اگر بخواهیم از نوشتن مطالب در داخل دفتر لذت ببریم بهتر است دفتر خریداری شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد.
در این مقاله می خواهیم درباره انواع دفتر بنویسیم و همینطور درباره کیفیت و مدل های مختلف انواع دفاتر نیز صحبت کنیم پس با برایتو همراه باشید.

تاریخچه دفتر :

انسان ها از بدو تولد و خلقت تمایل زیادی داشتند تا داستان زندگی خود را بر روی کاغذ بنویسند اما در زمانهای گذشته کاغذ به شکل امروزی وجود نداشته چه رسد به اینکه بخواهیم تصور کنیم آنها از دفتر برای یادداشت مطالب استفاده می کردند.
اما با وجود همه این موارد اگر ذوق و تلاش گذشتگان برای ثبت خاطرات خود نبود ، شاید ما هیچگاه نمی توانستیم درباره زندگی آنها اطلاعاتی به دست بیاوریم و عملاً تاریخ بشری از بین میرفت.
اما وقتی در گذشته دور تر کاغذ وجود نداشته پس باید چگونه آنها را ثبت می‌کردند.
با برایتو همراه باشید تا در ادامه مطلب به این موضوع اشاره کنیم.
در زمان انسان های نخستین هنوز خط و زبان اختراع نشده بود و آن ها برای ثبت خاطرات خود و انتقال آن به آیندگان از نقاشی روی سنگ ها و دیواره غارها استفاده می کردند.
اما با گذشت زمان و اختراع خط میخی آنها روی لوح های سنگی با خط میخی می نوشتند و این گونه سعی می‌کردند که آن را به نسل بعدی خود انتقال دهند.
در اصل می‌توان گفت تمدن بشری از زمانی شروع به تکامل کرد که انسان ها دریافتند برای آموزش تجربیات خود به نسل بعدی باید آن را مکتوب کنند تا آیندگان از تجربه آنها استفاده کرده و بشر روز به روز پیشرفت کند.
با گذشت زمان و رایج شدن خط های پیشرفته تر نسبت به خط میخی انسان ها از پوست حیوانات برای نوشتن استفاده کردند.
این نوع ابتکار می توانست سرعت نوشتن را بالا ببرد زیرا دیگر نیازی به هک کردن این مطالب بر روی سنگ نبود فقط کافی بود مطلب خود را بر روی چرم یا همان پوست حیوانات بنویسند البته وسایل نوشتاری آنها نیز طبیعتا به شکل امروزی نبود که درباره این موضوع نیز در مقالات آینده صحبت خواهیم کرد.
با گذشت زمان و به صورت تدریجی ، پوست حیوانات جای خود را به پاپیروس داد و با گذشت زمان انسان ها از چوب درختان به صورت ورق شده برای نوشتن استفاده کردند و خب این مطلب کاملاً بدیهی است که با رواج یافتن مدارس و شرکت ها ، کاغذ نسل جدید که به صورت بازیافتی است و یا از چوب درختان تهیه شده در قالب دفاتر به بازار لوازم التحریر عرضه شد.
امروز دیگر برای راحتی هر چه بیشتر انسان ها مهمترین مسئله شکل ظاهری و تنوع دفاتر موجود در بازار می باشد.
حال که با تاریخچه دفاتر آشنا شدیم فهمیدیم به چه دلیل آنها تولید شده‌اند می خواهیم به مسئله کیفیت دفاتر بپردازیم و آنها را بر حسب نیاز هر فرد و کاربرد هر دفتر مورد بررسی قرار دهیم.

دفتر از نظر نوع کاربرد به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند که این دو دسته عبارتند از :

1- دفتر اداری
2 - دفتر فانتزی یا دفتر مدرسه ای
در  ابتدا دفاتر فانتزی را بررسی می‌کنیم و سپس به سراغ دفاتر اداری می رویم.

دفتر فانتزی یا دفتر مدرسه ای :

به طور کلی به دفتر مورد نیاز برای دانش آموزان و دانشجویان دفتر فانتزی یا دفتر مدرسه ای یا حتی دفتر مشق می گویند.
دفتر فانتزی دارای تعداد برگ های متفاوتی می باشد.
برای مثال از انواع دفاتر فانتزی به لحاظ تعداد برگ می توانیم  به :
دفتر ۴۰ برگ ، دفتر 50 برگ ، دفتر ۶۰ برگ ، دفتر ۸۰ برگ ، دفتر 100 برگ ، دفتر ۱۶۰ برگ و دفتر ۲۰۰ برگ اشاره کنیم.
همچنین نوع خاصی از دفتر نیز وجود دارد که برای نوشتن حروف انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد به این دفترها دفتر زبان که در انواع دفتر دو خط زبان ، دفتر سه خط زبان و دفتر 4 خط زبان می گویند.
همچنین دفاتر فانتزی از نظر نوع شکل به دو دسته تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و کاربرد آن ها متفاوت است.
این دو نوع عبارتند از دفتر سیمی و دفتر معمولی یا دفتر گالینگور که در ادامه این مقاله  هر کدام از آنها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

دفتر معمولی :

این نوع دفتر به‌ صورت گالینگور صحافی شده است.
نحوه صحافی آن به صورت چسب است و برای دانش آموزان و دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرد.
دفتر بدون سیم به دلیل سبک تر بودن و کم جاگیر بودن طرفداران زیادی دارد.
اما به دلیل اینکه برگه را از دفتر به سختی می توان جدا کرد نمونه سیمی آن پرطرفدارتر است.
اما برای برخی از دانش آموزان دبستانی که به راحتی ورق های دفتر سیمی را پاره می کنند و اسراف زیادی دارند مناسب است

دفتر سیمی :

عطف این دفترها به صورت پانچ شده می باشد که سیم فلزی در پانچ این کاغذها پیچیده و محکم آن‌ها را کنار هم نگه می دارد.
در دفتر سیمی جدا کردن کاغذ راحت تر است و همچنین راحت می‌توان آن ها را ورق زد و اگر نیاز داشته باشید که به مطلبی در آن دفتر مراجعه کنید می توانید سریع تر مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.
اما داشتن سیم باعث سنگین تر شدن دفتر می شود و ممکن است حمل آن برای دانش آموزان دبستانی کمی سخت باشد

مقایسه دفاتر سیمی و دفاتر معمولی :

دفاتر سیمی و دفاتر بدون سیم تفاوت آنچنانی از لحاظ کاربرد ندارند و فقط دفاتر سیمی برای جدا کردن کاغذ و ورق زدن راحت تر مورد استفاده قرار می گیرند و وزنشان نسبت به دفتر بدون سیم سنگین تر است.

شرکت های تولید کننده دفتر خوب :

از شرکت های خوبی که در زمینه تولید دفتر فعالیت دارند می توانیم به دفتر مکس ، دفتر نهال ، دفتر سم و دفتر پاپکو اشاره کنیم که نسبت به سایر دفترهای موجود در بازار لوازم التحریر دفاتر تولیدی آنها از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد همچنین از نظر تنوع و شکل ظاهری انواع دفتر با جلد سخت ، دفتر با جلد طلقی ، دفتر با جلد سلفونی ، دفتر با جلد PP ، دفتر باجلد مقوایی و دفتر با جلد کارتونی را تولید و روانه بازار لوازم تحریر می کنند.

دفاتر اداری :

اگر شما یک شرکت داشته باشید و یا در یک اداره مشغول به کار باشید می دانید که به دفاتر اداری نیاز پیدا می کنید.
دفاتر اداری معمولاً دارای صحافی چسبی و دوخت می باشند.
دفتر اداری یا دفتر حسابداری از نظر اندازه دارای دو نوع دفتر وزیری و دفتر رحلی هستند.
همچنین از نظر تعداد برگ  دفتر وزیری ۱۶۰ برگ می باشد و دفتر رحلی دارای دو سایز دفتر رحلی ۱۰۰ برگ و دفتر رحلی ۲۰۰ برگ است.
دفاتر اداری دارای نام های متفاوتی هستند که هر کدام کاربرد مختلفی دارند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند اما مهمترین ستون های موجود در هر دفتر اداری که بیشتر برای حسابداران و منشیان کاربرد دارد عبارت است از : بدهکار ، بستانکار و توضیحات

از مهم‌ترین دفاتر اداری می توانیم به :

دفتر معین ، دفتر کل ، دفتر صندوق ، دفتر فروش روزانه ، دفتر روزنامه ، دفتر حضور و غیاب ، دفتر بانک ، دفتر اندیکاتور ، دفتر انبار ، دفتر ارسال و مراسلات  و ... اشاره کنیم که همه آنها دارای سایز های رحلی و وزیری می باشند.

همچنین از بهترین و مهم ترین تولید کنندگان دفاتر اداری می توانیم به :

دفتر حسابداری زرین ، دفتر حسابداری تابان و دفتر حسابداری ملی اشاره کنیم که دفتر های تولیدی آنها در مقایسه با شرکت های دیگر از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و صحافی آن تمیز تر است.
فروشگاه برایتو مرکز فروش دفتر اداری و همچنین مرکز فروش انواع دفتر فانتزی و دفتر مدرسه ای در تهران می باشد که شما می توانید  با مراجعه به وب سایت اینترنتی برایتو قیمت دفتر حسابداری را مشاهده و دفتر مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید.

فروشگاه اینترنتی برایتو با به کار گیری نیروهای متخصص در زمینه فروش و ارسال اجناس این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که با صرف کمترین هزینه و وقت بتوانند ، بهترین خرید را در زمینه لوازم التحریر داشته باشند.

نویسنده : ع . ی