دفتر تلفن

دفتر تلفن همواره یکی از بخش های مرتبط با لوازم التحریر می باشد که همچنان بعد از گذشت سالیان سال هنوز جایگاه ویژه ای در بخش فروش در ملزومات اداری و لوازم التحریر را دارد .
دفتر تلفن از زمانی که تلفن به وجود آمد مورد استفاده قرار گرفت.
وجود دفتر تلفن با روی کار آمدن تلفن بسیار زیاد حس می شد.
با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی، لپ تاپ و انواع نرم افزارهای رایانه ای کمی استفاده از دفتر تلفن کمرنگ تر از گذشته شده و سیستم های رایانه ای جایگزین دفتر تلفن شده است.
اما از آن جا که معمولاً ثبت یک نوشته و داشتن سند همیشه از گذشته مرسوم بوده پس همچنان از کاربرد زیاد دفتر تلفن نمی شود غافل شد و آن را نادیده گرفت.
برخی افراد ترجیح می دهند به جای اعتماد به سیستم های رایانه ای که ممکن است در یک لحظه کل اطلاعات شما را از بین ببرد، همان سیستم سنتی و قدیمی را پیش بگیرند و تلفن های مهم خود را داخل دفتر تلفن یادداشت نمایند.
اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید دفتر تلفن از چه زمانی و به چه شکلی وجود داشته است، پس با فروشگاه برایتو مرکز پخش لوازم التحریر به صورت مستقیم از بازار تهران همراه باشید.

تاریخچه دفتر تلفن:

در گذشته دفتر تلفن به شکل امروزی ساخته نمی شد، بلکه یک قاب فلزی بود که درونش تعدادی مقوای سفید قرار داشت که دارای جدول دو ستونی که تعدادی سطر داشت چاپ شده بود.
  ستون اول جای مشخصات فرد و در ستون دیگر جای وارد کردن شماره ها بود این دفاتر در دهه ۵۰ الی ۶۰ میلادی به وجود آمدند.
این مقواها دارای دو سوراخ یا همان پانچ بودند که از قسمت بالای این مقوا به هم متصل می شدند و همچنین برای سهولت در باز و بسته شدن دو لولا تعبیه شده بود که این درب ها به راحتی باز و بسته شود که کمک زیادی به خواندن شماره های داخل این برگه ها می کرد.
روی درب این جعبه فلزی یک گیره وجود داشت که می توانست برگه ای که شما به آن نیاز دارید را نگه دارد تا برگه زیری را بتوانید به آسانی ملاحظه نمایید.
از مزایای دیگر این جعبه، فلزی بودن آن بود که با رنگ کوره ای پوشانیده شده بود، که از زنگ زدن آن جلوگیری می کرد و به دلیل مقاوم بودن این دفتر تلفن در مقابل ضربه شما می توانستید شماره های مهم خود را درون آن به راحتی محفوظ نمایید تا از پاره شدن، خیس شدن یا کثیف شدن جلوگیری کنید.

بعد از آن دفتر تلفن دیگری به بازار آمد به دلیل مقرون به صرفه نبودن این دفتر تلفن و گسترش تلفن و نیاز زیاد به این کالا تولیدکنندگان مجبور به تولید انواع دفتر تلفن مقوایی یا دفتر تلفن چرمی شدند و تولیدات خود را روز به روز از نظر اندازه کوچکتر نمودند تا قابل حمل باشد.
چون دفاتر تلفن قدیمی پرهزینه و همچنین بزرگ بودند و برای حمل مناسب نبودند دفتر تلفن جدید جایگزین آن شد.
با آنکه تلفن‌های همگانی در سطح شهر برای استفاده عموم گذاشته شده بود نیاز به یک دفتر تلفن جیبی و قابل حمل روز به روز بیشتر می شد.
البته امروزه دفتر تلفن کمتر مورد نیاز قرار می‌گیرد چون در گوشی های همراه دفتر تلفن های هوشمند جای دفتر تلفن های قدیمی را گرفتند.
امروزه انواع دفتر تلفن با طرح و شکل های مختلف و متنوع در بازار لوازم التحریر وجود دارد اما نمونه ای که مرسوم است و معمولاً اکثر افراد چه کارمند چه خانه دار از آن استفاده می کنند دفتر تلفن جلد چرمی می باشد.
دفتر تلفن جلد چرمی دارای سه رنگ می باشد.

  • مشکی
  • سرمه ای
  • قهوه ای

برخی از انواع دفتر تلفن نیز وجود دارد که کوچک بوده و شما به راحتی می توانید داخل کیف یا جیب خود حمل کنید.
همچننی دفتر تلفن معمولاً یک ایندکس دارد که حروف الفبا به صورت تفکیک شده روی آن چاپ شده تا شما بتوانید به راحتی اسامی مورد نیاز خود را به تفکیک حروف الفبا به همراه شماره داخل آن بنویسید تا در زمان نیاز دسترسی راحت و سریعی به اطلاعات آن شخص داشته باشید.
همچنین دفتر تلفن چرمی، صحافی سیمی دارد که ورق های آن راحت برگ زده شود و در زمان برگ زدن مشکلی نداشته باشید.
فروشگاه لوازم التحریر برایتو مفتخر است که توانسته انواع دفتر تلفن جلد چرم و دفتر تلفن جلد مقوایی را با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار دهد.