اتود مداد نوکی

 تاریخچه مداد نوکی

اوایل مدادها به شکل امروزی نبود در واقع گرافیت در داخل پوششی قرار می گرفت که اطراف آنرا بپوشاند بعدها تلاش های زیادی انجام گرفت تا عاقبت از پوشش چوبی برای نگه داشتن گرافیت در داخل خود استفاده شد. با این روش مداد تمیزتر و راحت تر مورد استفاده قرار می گرفت. مداد در اوایل با مغزی 1.18 میلیمتر رایج بود وبه صورت پیچی استفاده می شود به این شکل که مغزی به کمک یک پیچ به پایین می آمد و مورد استفاده قرار می گرفت. اغلب مدادها با نقره تزین می شدند. این نوع مداد برای نوشتن طولانی بسیار مشکل بود به همین دلیل ژاپنی ها به فکر تولید مداد با نوک های ریزتر شدند و انگیزه ای شد برای تولید مداد مدرن نوکی امروزی. مغزی نوک به شکل سنتی از ترکیب گرافیت و خاک رس بود ولی در صورت نازک شدن بسیار شکننده و غیر قابل استفاده می شد. برای بهتر شدن و راحتی از مغزی نازک در مداد نوکی امروزه از مواد پلیمری ارگانیک تهیه می شود که می تواند نیروی بیشتری را هنگام نوشتن تحمل کند و نشکند. دانشمندان همچنان در حال تلاش هستند تا بتوانند مداد نوکی و نوکی را تولید کنند که مصرف کنندگان راحت تر بتوانند از آنها استفاده کنند.

مداد مکانیکی چیست؟

مداد نوکی یا مداد مکانیکی مدادی است که حاوی مغز یا نوک مداد است.
نوک مداد حاوی رنگدانه های جامدی است که جنس آن ها از گرافیت است و بعد از اتمام قابلیت تعویض را دارند.
مداد نوکی به صورت نیمه اتوماتیک کار می کند.

اجزای تشکیل دهنده مداد نوکی عبارتند از

 •  فنر
 • یک مخزن نوک کوچک
 • نگهدارنده
 • یک دکمه کنترل

بخش اصلی مداد مکانیکی یک لوله نازک است که از یک سو به یک دکمه متصل شده است از سوی دیگر به یک نگهدارنده سه شاخه و یک فنر برای کاربرد دکمه متصل است.
نگهدارنده سه شاخه با هر فشاری که توسط دکمه به مداد وارد می شود ۳ میلیمتر نوک اتود را بیرون می‌آورد.
نوک مداد از گرافیت است و در چهار سایز ساخته می شود.

انواع سایز های نوک مداد مکانیکی

 • نوک اتود 0.3
 • نوک اتود 0.5
 • نوک اتود 0.7
 • نوک اتود 0.9

فواید استفاده از مداد نوکی

 • نوشتن به طور یکنواخت

هنگام نوشتن با مداد چوبی پس از مدتی و طی استفاده از تراش مداد کوتاه تر می شود و تعادل مداد و هدایتش بر روی کاغذ دشوار می شود به دخصوص برای هنرمندان این موضوع بسیار اهمیت دارد.

 • مقرون به صرفه

با خرید یک مداد نوکی می تواند در مدت طولانی فقط با شارژ نوک آن با خیال آسوده استفاده نمایید.

 • انواع مدل

مداد نوکی در انواع مختلف تولید می شود و دارای تنوع بسیار است. بعضی از مدادها شیک و لوکس ساخته می شوند، بعضی از آنها از بدنه ای فلزی یا پلاستیکی و بعضی دیگر نیز مانند مداد چوبی بسیار ساده تولید می شوند.
در ضمن برای کسانی که دوست دار محیط زیست هستند استفاده از مداد نوکی انتخاب خوبی است.

ویزگی های اتود مارک خوب

اتود وسیله پرکاربردی است که می توان گفت تقریبا همه از این نوع نوشت افزار استفاده می کنند.
محصلین، دانشجویان حتی مهندسین همه به نوعی با مداد مکانیکی در ارتباط هستند دلیل محبوب شدن این نوشت افزار کار کرد راحت تر نسبت به مداد معمولی است.
ولی در بین طراحان و نقاشان محبوبیت بیشتری دارد به خاطر دقیق بودن این نوشت افزار در نوشتن و طراحی، نزد هر طراح و نقاشی که بروید حداقل دو یا سه عدد مداد مکانیکی دیده می شود.
اگر از مداد نوکی به مدت طولانی استفاده می کنید بهتر است از نوع مثلثی یا هرمی آنها استفاده نمایید.
در این نوع قالب ها هر یک از انگشتان بر روی یک وجه مداد نوکی قرار می گیرد و از چرخیدن اتود در دستان شما به صورت غیر اداری جلوگیری می شود.
اگر از اتود برای نوشتن استفاده می کنید ما به شما سایز 0.7 و 0.9 را پیشنهاد می کنیم.
اگر طراح و نقاش هستید و نیاز به کشیدن خطوط دقیق دارید ما به شما سایز 0.3 و 0.5 را پیشنهاد می کنیم البته مداد مکانیکی ها هرچه دقیق تر شوند شکننده تر و نازک تر می شوند.
برای بچه های دبستانی که هنگام نوشتن فشار زیادی را به روی کاغذ وارد می‌کنند نظر ما استفاده از اتود با سایز 0.9 می باشد.

از مزایای استفاده از مداد نوکی نیاز نداشتن به تراشیدن و تیز کردن نوک آن است.
نوشتن با مداد فشاری به دلیل ظرافت و نازکی خطوط، دقیق تر خواهد بود.
با اینکه قیمت مداد نوکی از مداد های معمولی بیشتر است ولی چون دارای طول عمر بیشتری هستند پس در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارند.

برای انتخاب یک مداد نوکی به چند مورد باید دقت شود

 1. کیفیت مواد استفاده شده در ساخت مداد نوکی
 2. ضخامت نوک
 3. خوش دست بودن

با توجه به تنوع مداد نوکی ها در بازار لوازم التحریر می توانید از بین آنها مداد نوکی مورد علاقه خود و انتخابی آگاهانه را انجام دهید اگر از آن دسته افرادی هستید که دوام مداد نوکی برایتان مهم است و مایل هستید که از مداد نوکی سالیان سال استفاده کنید، مداد مکانیکی فلزی یک گزینه خوب است که ما به شما پیشنهاد می کنیم. مداد مکانیکی فلزی در رنگ ها و ضخامت های مختلف در بازار لوازم التحریر موجود می باشد.
اگر بخواهیم در پایان این مقاله به چند مدل مداد نوکی خوب که اکنون در بازار موجود است اشاره کنیم

 • اتود روترینگ tikky
 • مداد نوکی مپد
 • مداد اتود اونر
 • مداد نوکی زبرا مدل درافیکس
 • انواع اتود های پنتل (اتود پنتل گراف ۱۰۰۰ - اتود پنتل گراف ۶۰۰)

خرید اینترنتی مداد اتود

فروشگاه لوازم التحریر اینترنتی برایتو به عنوان مرکز خرید اتود در تهران بستری را جهت خرید مداد نوکی خوب با قیمت مناسب و ارسال رایگان برای شما عزیزان فراهم نموده است.