به گزارش حوزه فناوری فروشگاه اینترنتی برایتو :

ذره بین

به چه وسیله ای عدسی گفته میشود ؟

عدسی یا لنز وسیله ای است که در اثر تابش نور به آن و عبور از آن می شکند و پس از برخورد با آن به همگرا و واگرا تقسیم می‌شود .

عدسی از چه جنسی ساخته می شود ؟

عدسی ها از شیشه و پلاستیک شفاف ساخته می شوند از وسایلی که عدسی در ساخت آنها به کار رفته است می توان به
عینک طبی ، دوربین دوچشمی ، لنز دوربین عکاسی ، و ذره بین اشاره کرد .

دسته بندی انواع عدسی ها :

عدسی ها به دو دسته همگرا یا محدب یا کوژ و واگرا مقعر یا کاو تقسیم می شوند .
پدر علم فیزیک ابن هیثم اولین کسی بود که از عدسی استفاده علمی کرد و بعدها گالیله کمال الدین فارسی و ابوریحان بیرونی کسانی بودند که به مطالعه و کاربردهای عدسی پرداختند .
از قدیمی‌ترین عدسی ، می توان به عدسی نمرود اشاره کرد که به ۲۷۰۰ سال قبل از آشوریان میرسد و از تمرکز نور خورشید برای روشن نمودن آتش و بزرگنمایی استفاده می شده است .

کارایی عدسی ها :

از دیگر کارآیی عدسی استفاده آن در صنعت است ، صنعتگران با استفاده از عدسی برای کارهای ظریف و همچنین تصدیق کردن اثر مهر از آن استفاده می‌کنند .

گونه‌های عدسی :

عدسی همگرا : از این نوع عدسی در میکروسکوپ تلسکوپ و عینک افراد دوربین استفاده می شود این نوع عدسی شی را بزرگتر نشان میدهد .
عدسی واگرا : از این نوع عدسی در عینک افراد نزدیک بین و آستیکمات می توان استفاده نمود این نوع عدسی ها ، شی را کوچکتر نشان می‌دهند از عدسی برای ساخت ذره بین استفاده می شود .

حال میخواهیم ببینیم که ذره بین چیست ؟ پس با برایتو همراه باشید .

ذره بین وسیله ای که با آن اشیای ریز را میتوان بزرگ کرد ، بخش اصلی ذره بین از عدسی همگرا درست شده که کار بزرگنمایی را انجام میدهد و یک قاب دسته دار که عدسی ذره بین را محکم نگه می دارد .
برای اینکه بتوانیم با ذره بین اجسام را بزرگ ببینیم باید آنقدر ذره بین را به جسم نزدیک کنیم تا جسم در فاصله کانونی عدسی قرار بگیرد .
اگر در یک روز آفتابی  ذره بین را بین پرتوهای خورشید و کاغذ بگیرید طوری که کاغذ در نقطه کانونی قرار بگیرد گرمای زیادی تولید می شود که می تواند آن را بسوزاند .

ذره بین های معمولی در سه سایز مختلف:

به فروش میرسند ذره‌بین سایز بزرگ که ۱۰۰ میلیمتر ، ذره‌ بین سایز متوسط که ۷۵ میلی متر و ذره بین سایز کوچک که ۴۰ میلیمتر است .
جنس بدنه این عدسیها معمولاً از پلاستیک مات می باشد و تصویر را تا سه برابر بزرگنمایی می‌کند ذره بینهای معمولی عمدتاً برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد تا آنها بتوانند آزمایش های موجود در کتب درسی خود را با ان وسیله انجام داده و درس مورد نظر خود را به بهترین شکل یاد بگیرند .
ناگفته نماند که انواع دیگر عدسی ها در دستگاه‌هایی همچون میکروسکوپ ، تلسکوپ و دوربین وجود دارد اما از آنجایی که این مقاله در رابطه با ذره بین های معمولی می باشد از پرداختن به کاربردهای دیگر عدسی ها اشاره ای نشده است .
برای مشاهده انواع ذره بین در سایز های مختلف در فروشگاه اینترنتی برایتو اینجا کلیک کنید .


برایتو پخش لوازم تحریر و ملزومات اداری با داشتن کادری مجرب سعی در استفاده و ارائه فناوری های نو در فعالیت های خود دارد تا بتواند همگام با پیشرفت تکنولوژی در جهان خدماتی نوین را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد .
یکی از این خدمات که همواره بر پایه ی دانش روز و تکنولوژی های جهانیست ، می توان استفاده از بستر اینترنت و ایجاد وب سایت WWW.BERAITO.COM باشد.