به گزارش حوزه فناوری گروه فضای مجازی فروشگاه اینترنتی برایتو :

پرگار

تاریخچه پرگار :

اولین ابزاری که شباهت زیادی به پرگار داشت در حفاری باستان رم پیدا شده است.
تا قبل از قرن هجدهم پرگار ها سری که خطی بکشد نداشتند و هر دو سر سوزن داشت که روی سطح خراش می انداخت.
استفاده از پرگارها در قرن بیستم رواج پیدا کرد.

کاربرد پرگار و چگونگی عملکرد :

کاربرد پرگارها برای کشیدن دایره یا منحنی بر روی سطح هایی از جنس مختلف می باشد مانند پلاستیک ، فلز ، چوب ، کاغذ و ... همچنین از پرگار در رسم های مربوط به ریاضی ، ناوبری ، معماری ، هنر و بسیاری از رشته های دیگر استفاده می کنند.
برای استفاده از پرگار پایه ای که سوزن دارد ثابت می ماند و با تغییر فاصله ی پایه دیگر به اندازه شعاع دایره ای که می خواهیم ایجاد کنیم دایره مورد نظر را رسم می کنیم.
امروزه چون اکثر کارها از جمله کارهای طراحی ، نقشه کشی و ...
با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری انجام می شود. استفاده از پرگار کاهش پیدا کرده است اماهمچنان در مدارس ، دانشگاه ها ، کلاس های نقاشی و ...
کاربرد بسیاری برای آموزش دارد.
همچنان پرگار جزو محبوبترین ابزارها برای کشیدن دایره به حساب می آید. و از ابزارهای پرکاربرد و مفید در علم ریاضی می باشد.

جنس انواع پرگار ها :

پرگارها اغلب از جنس پرگار پلاستیکی یا پرگار فلزی هستند که از دو پایه تشکیل شده اند و به وسیله یک لولا این دو پایه به هم متصل شده اند. که با استفاده از دو پایه متحرک می توان شعاع دایره ای که می خواهیم رسم کنیم را اندازه گیری کنیم ، روی یک پایه سوزن و روی پایه دیگری که برای کشیدن استفاده می شود مداد یا نوک قرار می گیرد.
کار با پرگارهای امروزی نسبت به پرگارهای قدیمی بسیار راحت تر شده چون هم ابعاد را دقیق تر اندازه گیری می کنند هم تغییر شکل ظاهری آن ها باعث راحتی کار شده است.

کاربرد انواع پرگار :

پرگارها انواع مختلفی دارند که برای کارهای بزرگ و رسم شکل های بزرگ معمولا پرگاری استفاده می شود که یکی از پایه های آن بلندتر از پایه دیگر هستش ، کار روی چوب ، کارهای مهندسی ، هنری ، معماری و ... به کار می روند.
امروزه پرگار نیز جزو ملزوات مهم در کیف دانش آموزان به عنوان لوازم التحریر یا در کیف دانشجویان هنر و معماری به عنوان ابزار کار رسم آن ها می باشد.

برایتو پخش لوازم التحریر ، نوشت افزار و ملزومات اداری با داشتن کادری مجرب سعی در استفاده و ارائه فناوری های نو در فعالیت های خود دارد تا بتواند همگام با پیشرفت تکنولوژی در جهان خدماتی نوین را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد.
یکی از این خدمات که همواره بر پایه ی دانش روز و تکنولوژی های جهانیست می توان استفاده از بستر اینترنت و ایجاد وب سایت WWW.BERAITO.COM باشد.