روش صحیح پشت میز نشستن

به گزارش حوزه سلامت فروشگاه اینترنتی برایتو :

صحیح نشستن پشت میز

امروزه کار با کامپیوتر در زندگی بشر بسیار زیاد شده است و افرادی هستند که ساعت های متمادی با این وسیله کار می‌کنند به همین دلیل شناخت عوامل موثر در محیط کار با کامپیوتر اهمیت زیادی دارد.
برای حفظ سلامتی باید نکاتی را همیشه رعایت کنیم تا بعدها دچار مشکلات زیادی در ستون فقرات ، چشم و بدن خود نشویم تا بتوانیم همیشه به طور صحیح از این وسیله کاربردی استفاده نماییم.

نکاتی که هنگام کار با کامپوتر باید رعایت کنیم :

هنگامی که مشغول کار هستیم یا چیز جذابی را در رایانه نگاه می کنیم بهتر است که برای چند ثانیه به مانیتور خیره نشویم ، این عادت خوبی نیست که بخواهیم به کامپیوتر زل بزنیم زیرا باعث آسیب به شبکه‌های داخلی چشم می شود.
با خیره شدن و پلک نزدن فضای سطحی چشم مرطوب نمی شود و باعث خشک شدن چشم می شود پس بهتر است هنگام کار با کامپیوتر به طور مداوم و مرتب پلک بزنید.
وسیله دیگری که در سلامت پشت و کمر خیلی مهم است داشتن صندلی استاندارد برای میزهای کامپیوتر است سعی کنید حتماً یک صندلی استاندارد برای میز کارتان تهیه کنید و مطمئن باشید با کمترین هزینه از مشکلات و هزینه های زیاد در آینده جلوگیری می‌کنید.
صندلی متناسب با قدتان استفاده کنید که بتوانید به راحتی به روی آن تکیه دهید و کارها را انجام دهید. نشستن بر روی صندلی دارای الگوی خاص می باشد آرنج باید به صورت ۹۰ درجه باشد و پشت بدن کاملا به صندلی تکیه داده شود.
مانیتور باید کمی از چشم پایین‌تر باشد به طوری که چشم به کل مانیتور اشراف داشته باشد.
نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر باعث کاهش عمر می شود.
حال اگر بخواهیم تا زمانی که زنده هستیم از سلامتی و تندرستی برخوردار باشیم باید حداقل در روز چند حرکت نرمشی انجام دهیم بهترین روش این است که هر چند ساعت یک بار از پشت میز کارمان بلند شویم ، وارد محیط اطراف شده و قدم بزنید.
این کار وقت زیادی هم تلف نخواهد کرد. یک لیوان آب بنوشید و مچ دستتان را گرم کنید و بچرخانید.
بدن خودتان را کش و قوس بدهید تا از حالت خشکی خارج شود.
حجم زیاد کار در محیط کاری می تواند باعث ایجاد بعضی مشکلات روانی شود ، البته کار با رایانه باعث افسردگی نمی شود بلکه کار زیاد است که می‌تواند در ایجاد استرس روانی نقشی داشته باشد.
بدنه رایانه و مانیتور بر اثر گرم شدن بوی مخصوصی مانند گاز دی اکسید از خود متصاعد می کند و همینطور هنگام کار با چاپگر لیزری گاز اوزون تولید می شود که استنشاق این گاز به بافت مخاطی بینی ، چشم و گلو آسیب می زند.
بنابراین رعایت استانداردهای مربوط به تولید کنندگان رایانه ضروری است.
محیط کار نیز یکی دیگر از مواردی است که حتماً باید به آن توجه داشته باشید.

ویژگی های یک محیط کار خوب :

1 – وجود سیستم تهویه مطبوع و نور کافی و مناسب
2 – میز کامپیوتر باید دارای طول و عرض استاندارد باشد.
3 – صندلی مخصوص میز کامپیوتر که ارتفاع آن باید طوری تنظیم شود که ستون فقرات کاربر صاف قرار گرفته و اذیت نشود.
4 – استفاده از زیرپایی برای جلوگیری از بی حسی پا و آویزان بودن پاها.

هنگام کار با تبلت نیز باید مراقب سلامت خودمان باشیم کاربران تبلت ها در مقایسه با کاربران کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ ها ، گردن خود را بیشتر در حالت خمیده نگه می دارند که می تواند در مدت طولانی مخاطرات زیادی را به همراه داشته باشد.
بزرگ‌ترین مزیت تبلت ها ، انعطاف‌پذیری آنها است و کاربران می‌توانند در هر حالت و موقعیتی از آن استفاده نمایند. اما برخی از این حالات باعث نگرانی پژوهشگران در سلامتی و بهداشت افراد شده است.
هنگام کار با تبلت ها بیشترین آسیب بر عضلات گردن و شانه وارد می شود پزشکان به کاربران استفاده کننده از تبلت یادآوری می‌کنند که هر ۱۵ دقیقه حالت بدن به ویژه گردن خود را تغییر دهند.
فروشگاه اینترنتی برایتو فعال در زمینه ی فروش لوازم التحریر و فروش اسباب بازی این امکان را به مشتریان خود می دهد تا پس از مراجعه به وب سایت برایتو محصول مورد نظر خود را با مشاهده عکس و مطالعه توضیحات و مشخصات فنی انتخاب و خریداری کنند.

نویسنده : الف . ی

مدیر وب سایت
بهمن 25, 1397