به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه فضای مجازی فروشگاه اینترنتی برایتو :

قند

قند چیست ؟

یکی از فراورده های صنعتی که از چغندر قند به دست می آید قند می باشد .
قند در کارخانه ها به شکل کله قند می باشد و به وسیله دستگاه به شکل مکعب های سفید و منظم شکسته می شود که از جنس شکر می باشد .
از قند برای خوردن نوشیدنی های تلخ مانند چای و... استفاده می شود .
هندی ها کشف کردند که از نیشکر چگونه قند استخراج می شود .

تاریخچه به وجود آمدن قند :

کریستوف کلمب اولین کسی بود اولین کسی بود که درسال ۱۴۹۳ میلادی این گیاه را به هند غربی برد

و در آنجا به علت خوبی آب و هوا اروپاییان مزارع بزرگی را به کشت نیشکر اختصاص دادند و با کار بردگان آفریقایی در این مزارع آنقدر پول نصیبشان می شد که از نیشکر به عنوان طلای سفید نام می‌بردند.
در طی جنگهایی که ناپلئون انجام داد ارسال نیشکر به اروپا قطع شد و در این هنگام بود که کشت چغندرقند رواج یافت و بعد از آن قند را از چغندرقند تهیه کردند .
از ظرف ها و ابزاری که از منطقه ی شوش دانیال به دست آمده اقوام ایرانی نخستین قوم از اختراع قند و شکر بودند و به روش های خوبی در زمینه تولید و تصفیه شکر از این گیاه و تولید آن به قند و نبات شیرین دست یابند.
حکایتی است که روزی جمشید یک نی را دید که کمی از آب های درون آن به بیرون تراوش کرده است و چون او دید که شیرین است دستور داد که آب نی را بیرون آورده از آن شکر درست نمایند و چون در ایام عید بوده در نزد مردمآن تبرک شده و از آن روز دیگر در ایام عید شیرینی هدیه می‌بردند .
سال 1570میلادی را می‌توان سال تصفیه شکر خام و تبدیل آن به قند در اروپا دانست .
آندریاس مارگراف که یک شیمیدان آلمانی بود در سال ۱۷۴۷ میلادی به وجود شکر از چغندر پی بود که در شهر کونرون بود پس از قطعه قطعه کردن چغندر نخستین واحد تولید کله قند را راه اندازی کرد .

اولین کارخانه تولید قند به نام چه کسی است ؟

اولین کارخانه قند در جهان در سال ۱۸۱۱ توسط شخصی به نام بنژامین دلسرت تاسیس شد .

اولین کارخانه قند ایران

با این که ایرانیان از زمان های قدیم به نوعی بنیانگذار ساخت قند در جهان بودند اما در این زمینه به شکل صنعتی سابقه چندانی ندارند.
نخستین کارخانه قند ایران در منطقه کهریزک در سال ۱۲۷۴ هجری شمسی با همکاری یک شرکت بلژیکی راه‌اندازی شد و به همین علت کشت چغندر قند در اطراف تهران متداول گشت.

سال 1278 شمسی سال تعطیلی این کارخانه بود زیرا دولت روسیه به علت اجرای سیاست‌هایی قند صادراتی خود را با کمترین قیمت به ایران ارسال کرد گرچه آن روزها شایعاتی بر سر زبان ها افتاد که به تعطیل شدن این کارخانه کمک کرد .
به هر حال در سال ۱۳۰۹ این کارخانه دوباره بازسازی و راه اندازی شد ولی نتوانست به کار خود چندان خوب ادامه دهد .
سال‌های ۱۳۱۱ تا ۱۳۷۴ را دوران نخست قند در ایران ذکر کرده‌اند .

برای مشاهده ملزومات آشپزخانه اداری موجود در فروشگاه برایتو اینجا کلیک نمایید.

برایتو پخش لوازم التحریر و ملزومات اداری با داشتن کادری مجرب سعی در استفاده و ارائه فناوری های نو در فعالیت های خود دارد تا بتواند همگام با پیشرفت تکنولوژی در جهان خدماتی نوین را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد.
یکی از این خدمات که همواره بر پایه ی دانش روز و تکنولوژی های جهانیست ، می توان استفاده از بستر اینترنت و ایجاد وب سایت WWW.BERAITO.COM باشد .

نویسنده : الف . ی